Kręgowce Parku im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie

Zwierzęta kręgowe stanowią ważną atrakcję i wizytówkę zieleni miejskiej. Ich obecność i bioróżnorodność świadczy o jakości i ‘naturalności’ ekosystemów parkowych. Osoby odwiedzające parki miejskie cenią sobie towarzystwo kręgowców, którymi w parkach są przede wszystkim ptaki oraz pojedyncze gatunki ssaków, gadów i płazów.


Ptaki odgrywają ważną rolę we wszystkich ekosystemach, a w miastach dodatkowo zyskują na znaczeniu z uwagi na walory estetyczne i edukacyjne. Nie inaczej jest w przypadku Parku im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie. Awifaunę tego ok. 10-hektarowego  obszaru zbadano w okresie wiosennym 2022, przy czym terminy obserwacji pozwalały na wychwycenie zarówno gatunków lęgowych, jak i przelotnych (pojawiających się okresowo lub zalatujących z obszarów przyległych, przede wszystkim doliny Bugu, będącej ostoją sieci NATURA 2000, ustanowioną zarówno na mocy Dyrektywy Ptasiej, jak Dyrektywy Siedliskowej). 


Za obszar Parku przyjęto teren ograniczony od strony północno-zachodniej ulicą 3-go Maja, zaś od południowo-wschodniej – Bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły.


Przeprowadzone obserwacje pozwoliły na stwierdzenie występowania 39 gatunków ptaków, z których 5 trudno zaliczyć do awifauny parkowej (są to gatunki wodno-błotne), ale ich pojawianie się – nawet przypadkowe, choć obecnie trudno o tym mówić  w przypadku mew – na obszarach miejskich zaczyna być w Polsce regułą. W przypadku Parku im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie w grę wchodzi dodatkowo malownicze położenie w bezpośrednim sąsiedztwie doliny Bugu. Stąd wizyty kormoranów i czapli należy uznać za dodatkową atrakcję. 


Rzecz jasna, znaczna część stwierdzonych gatunków to migranci, których nie spotka się w Parku zimą. Ale nie są wykluczone niespodzianki – w miastach coraz częściej widuje się ptaki, które teoretycznie powinny odlecieć, tymczasem pozostają, skuszone zapewne możliwościami, jakie zapewnia bliskie sąsiedztwo człowieka (nie wspominając o ociepleniu klimatu…). Ponadto zima zapewnia możliwość lepszej obserwacji wielu gatunków, które nie mogą korzystać z osłony liści, a jednocześnie częściej odwiedzają karmniki i tracą wiele z płochliwości. 


Dodatkowym czynnikiem, sprzyjającym różnorodności awifauny w Parku im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie, jest jego zróżnicowanie florystyczne oraz stosunkowo duża liczba drzew dziuplastych, a także wywieszonych skrzynek lęgowych. Część z nich wymaga napraw, ale sporo wciąż nadaje się do wykorzystania. Należałoby tylko pamiętać o konieczności czyszczenia skrzynek po sezonie lęgowym, tak by mogły zostać zajęte przez ptaki w kolejnym roku. 


Równolegle z badaniem awifauny Parku prowadzono obserwacje innych zwierząt kręgowych (ssaków, gadów i płazów). Stwierdzono obecność jeża zachodniego (Erinaceus europaeus) i wiewiórki pospolitej (Sciurus vulgaris), których liczebność  wynosi 3-4 (osobniki dorosłe po okresie lęgowym). Okresowo jeży i wiewiórek może być w parku więcej (zanim potomstwo przeniesie się w inne lokalizacje). W parku obecna jest także jaszczurka zwinka (Lacerta agilis), w pobliżu rzeki także żaba wodna (Pelophylax kl. esculentus).  


W pobliżu rzeki na pewno pojawia się, ale przyznam, że w trakcie obu wizyt nie spotkałem płaza, a jestem wyczulony. Tak z doświadczenia - w parku mogą być 3-4 jeże i tyleż wiewiórek (mówię o przez jakiś czas więcej, potem się rozchodzą w inne miejsca). 


Przedstawione poniżej fotografie, pokazujące elementy awifauny Parku oraz wykorzystywane przez nie struktury, zostały wykonane przez autora opracowania.


4.1. krzyzowka.jpg (129 KB)


Samica krzyżówki na parkowym trawniku


                           4.2.1. dzieciol duzy.jpg (97 KB) 4.2.2. dzieciol duzy.jpg (90 KB)


Dzięcioł duży – na zdjęciu z prawej z pokarmem dla piskląt


                           4.3.1. grzywacz.jpg (83 KB) 4.3.2 grzywacz.jpg (107 KB)


Grzywacz


4.4. bogatka.jpg (112 KB)


Bogatka


4.5. szarytka.jpg (75 KB)


Szarytka


4.6. mucholowka zalobna.jpg (74 KB)


Muchołówka żałobna


                                 4.7.1. drzewo z dziuplami.jpg (64 KB) 4.7.2. drzewo z dziuplami.jpg (59 KB) 4.7.3. drzewo z dziuplami.jpg (76 KB)


Drzewa z dziuplami


                                                                   4.8.1. skrzynka legowa.jpg (63 KB) 4.8.2. skrzynka legowa.jpg (70 KB)


Skrzynki lęgowe


4.9. kapturka.jpg (125 KB)


Kapturka


4.10. kawka.jpg (52 KB)


Kawka


4.11. kormoran czarny.jpg (53 KB)


Kormoran czarny


4.12. kowalik.jpg (84 KB)


Kowalik


4.13. mewa srebrzysta.jpg (73 KB)


Mewa srebrzysta


4.14. rudzik.jpg (81 KB)


Rudzik


4.15. śmieszka.jpg (38 KB)


Śmieszka


4.16. sojka.jpg (94 KB)


Sójka


4.17. śpiewak.jpg (35 KB)


Śpiewak


4.18. sroka.jpg (87 KB)


Sroka


4.19. wrona.jpg (115 KB)


Wrona


Zdjęcia pozostałych kręgowców


4.20.1 jez.jpg (120 KB)


Jeż


4.20.2 jez.jpg (105 KB)


Jeż


4.21.1. wiewiorka.jpg (94 KB)


Wiewiórka


4.21.2 wiewiorka.jpg (74 KB)


Wiewiórka


4.22.1. zwinka w szacie godowej.jpg (75 KB)


Zwinka w szacie godowej


4.22.2. zwinka.jpg (116 KB)


Zwinka


 


dr hab. Arkadiusz Przybysz


dr hab. Paweł Oglęcki